Dragi colegi, dragi profesori, fugiți! Fugiți!
Dragi studenți, care încă mai credeți cu naivitate că învățământul e șansa voastră să scoateți țara asta din rahat, fugiți și voi, cât mai departe dacă se poate. Fugiți, educația nu mai are nicio șansă în România. După Daniel David zis Șocâte și interimatul lui Mihai Dimian – că ăsta a fost mandatul lui Dimian – Monica Poptămas Anisie și-a pus în cap să revină la Ministerul Educației. Unde ești, Ecaterina Andronescu? Hai la minister, scuze că am vorbit rău de tine. Ești deșteaptă, ai viziune, ești responsabilă, ești grozavă. Da, chiar ești, dar nu ți-o lua în cap. Ești cum am spus mai sus, dar asta numai dacă ieși la comparație cu Monica Anisie.



Monica Anisie. Monica Poptămas Anisie, cum i se mai spune. Din mandatul precedent trebuie reținută afirmația privitoare la bugetul minuscul alocat Educației, pe care l-a acceptat cu scuza perfectă: „Pe structura asta, nu am ce să fac cu bani mai mulți”. Adică, pana mea, nu erau de plătit drepturi salariale restante către profesori. Restante de prin 2008 și chiar mai înainte…
S-a descurcat grozav. Atât de grozav încât, după câteva luni de mandat cerșea tablete de la Patriarhie, că se intrase în școala online și ministerul nu avea resursele necesare pentru a susține schimbarea. Da, Ministerul nu-și permitea o cheltuială de trei sute de lei per elev – pe profesori nu-i mai luăm în calcul pentru că în calculele Ministerului și miniștrilor ei oricum au fost cantitate neglijabilă – pentru a cumpăra tablete măcar pentru acei copii lipsiți de mijloace. Astfel, școala online a devenit o glumă proastă din toate punctele de vedere, dar Monica Poptămas Anisie a rezolvat problema în manieră românească. N-avem resurse? Ce mai contează dacă avem promovabilitate?
- Evaluarea Națională sau festivalul improvizației administrative

- Măcar am scăpat de Anisie

- Ipocrizia lui Daniel David are și autocar

- Dirigenția, între vocație și umilință salarială

- The Art of Being a “Model” Employee in Romania

Așa că a trimis o circulară prin școli. Nu lăsați corigenți și repetenți pentru că așa e frumos. Și în loc să-și pună cenușă în cap și eventual să demisioneze pentru proasta gestionare a crizei învățământului online, Monica Poptămas Anisie a ajuns să se laude cu promovabilitatea record. În ultimii douăzeci și cinci de ani nu s-a mai înregistrat o promovabilitate așa de grozavă. Totul rezolvat din pix.
Pentru a nu fi pusă în situația de a repeta isprava, a forțat revenirea în clase, cu pepsiglasul ei cu tot. Faptul că au murit oameni din cauza virusului i se datorează nemijlocit, dar nu și-a asumat niciodată vreo vină, mergând pe principiul „La război ca la război”, se mai îmbolnăvesc unii, mai moare altul…
Criza manualelor?! Mi-e și silă să pomenesc de așa ceva, mai ales că nu a fost nici prima, nici ultima. Pe lângă ce probleme a generat, treaba cu manualele poate fi trecută cu vederea.



Una peste alta, a avut un mandat catastrofal; a trebuit să așteptăm ceva până numitul Șocâte a reușit să demonstreze că se poate și mai rău, dar după Șocâte (intermediarul Dimian chiar nu contează) să vii cu Monica Anisie…
Nu arată bine deloc. Și nu contează că guvernul Veștea a picat la vot. Important e că cineva s-a gândit la ea și Anisie nu a spus nu, ba chiar se consideră îndreptățită să revină la Minister, iar cel mai mic rău pe care-l poate face e să ne asalteze cu poze cu cafea și citate din Tony Poptămas în fiecare dimineață. La asta se pricepe cel mai bine.
