Prima probă la Evaluarea Națională. Aceleași probleme ca și în anii precedenți, ba chiar la un nivel mai dezastruos.
Platforma de evaluare digitală s-a blocat în mai multe rânduri; sindicatele acuzând că unii profesori au fost de-a dreptul sechestrați în centrele de examen și au petrecut și opt ore dând refresh, ceea ce e în măsură să-ți cam ridice tensiunea, mai ales că știu foarte bine că, dacă se întâmplă ceva rău, ghici cine va fi scos vinovat? Normal, profesorul asistent/supraveghetor și ce mai este el prin comisie. De ce? Pentru că Ministerul Educației este plin de competenți care nu pot greși. Cel puțin oficial; nu de alta, dar câți „specialiști” de la minister au fost trași la răspundere vreodată? Niciunul care să conteze cu adevărat, cel mult femei de serviciu.



Desigur, reacția sindicatelor e ipocrită rău de tot. Rar ceva mai grețos decât ipocrizia sindicală. Liderii au reacționat și au atras atenția că profesorii au fost sechestrați efectiv în școli. În loc de protest, nu era mai bun un proces? Unul care să pretindă daune materiale și morale pentru profesorii afectați de lipsa de interes a ministerului.
Dacă Ministerul Educației ar fi pus în situația de a plăti despăgubiri cadrelor didactice de care și-a bătut joc, sunt sigur că pe viitor s-ar găsi ceva mai multă implicare prin instituție. Dar de ce să faci efortul ăsta cât timp nu riști decât un protest ipocrit?
- Evaluarea Națională sau festivalul improvizației administrative

- Măcar am scăpat de Anisie

- Ipocrizia lui Daniel David are și autocar

- Dirigenția, între vocație și umilință salarială

- The Art of Being a “Model” Employee in Romania

Scurgerea subiectelor către public înainte de finalul examenului e o altă mare problemă repetitivă din învățământul românesc. Se întâmplă în fiecare an, aproape la fiecare probă de examen, dar, cu toate acestea, se pare că Ministerul n-a reușit să găsească o modalitate eficientă de combatere a fenomenului. E rândul Ministerului să dea în judecată. Sesizare la Procuratură, anchetă ca la carte și proces finalizat cu condamnare penală. Bine, condamnarea penală nu ține de minister, dar ați prins ideea. Nu cred că dacă vreun sifonar din ăsta ajunge să-și ia măcar un an cu suspendare, asta nu o să-i învețe minte pe restul potlogarilor predispuși la astfel de manevre.
Ministerul a demarat o anchetă… Mare chestie; o să se descopere că de vină e femeia de serviciu sau chiar nimeni; subiectele au fugit singure. Dar dacă intră pe fir Procuratura…
Câțiva elevi au fost eliminați pentru că au încercat să fraudeze examenul. Dacă supravegherea ar fi „pe bune”, vorbeam de mii de elevi eliminați, nu câțiva fraieri. Absenteism? Mare pagubă, doar nu își imaginează careva că au lipsit geniile. Cu excepțiile de rigoare, au lipsit doar cei care oricum nu scriau mare lucru. Unii vorbesc despre ei ca despre eșecurile profesorilor, eu unul prefer să-i identific drept rezultatul demersurilor ministerului de a-i promova pe toți și ai educației primite în familie. Când familia nu numai că nu se implică în educarea odraslei, dar mai „luptă” și împotriva sistemului. Luptă atât cât îi duce capul, adică nu prea mult. Da, ăia care vin la școală doar la final de an să se milogească – în ultima vreme mai ales să amenințe – să le treci odrasla. Că dacă nu…



Probleme cu subiectele. Neclare și cam dificile, probabil concepute de „profesori” care în viața lor nu au pășit într-o sală de clasă cu catalogul sub braț, sau cel mult și-au desfășurat activitatea într-o școală de elită, acolo unde toți elevii nu știu nimic altceva decât să învețe. Personal, sunt de părere că subiectele trebuie concepute în acord cu elevii reali, nu cu așteptările sistemului, dar cine sunt eu să îmi dau cu părerea?
